piątek, 15 marca 2013

KUCHNIA WŁOSKA PO POLSKU

Z pewnością każdy z nas choć raz w życiu miał okazję zakosztować wyśmienitych smaków kuchni włoskiej. Potrawy te są znane na całym świecie i weszły do codziennego menu nie tylko w krajach europejskich, ale również w Stanach Zjednoczonych,a także w Azji.


Kuchnia włoska opiera się w głównej mierze na warzywach, przyprawach takich jak oregano, bazylia, estragon, rozmaryn i wiele innych z dodatkiem oliwy z oliwek i parmezanu.W zależności od regionu Włoch kuchnia ta różni się pod względem używanych produktów, a z kolei północni Włosi spożywają najwięcej ryżu, na południu  przygotowuje się potrawy z makaronu i oliwy. Przez wszystkich uwielbiana pizza pochodzi natomiast z Neapolu.

Mimo, iż Polacy uwielbiają swoją narodową kuchnię to coraz częściej eksperymentują z kulinariami pochodzącymi z innych krajów. Wspomniana wyżej pizza przeszła już wiele ewolucji i przyrządzana jest praktycznie z każdym dodatkiem. Osoby dbające o linię przyrządzają pizzę orkiszową, dodają świeże warzywa: szpinak, brokuły, a nawet cukinię. Jednak wielu z nas wciąż gustuje w „tradycyjnej” pizzy z serem i salami.

Dania z makaronem cieszą się w Polsce mniejszą popularnością, choć spaghetti można zjeść w każdej restauracji, czy barze. Z makaronem również lubimy eksperymentować. Podajemy go z białym serem, posypanym cukrem i kakao lub w wersji słonej ze skwarkami i cebulą, ze szpinakiem, z grzybami, smażony lub zapiekany. W sezonie jesiennym, gdy ogrody obfitują w owoce i warzywa, często przyrządzany jest makaron z cukinią, który uwielbiają zarówno dorośli jak i dzieci.

Coraz częściej też w polskich domach i kawiarniach goszczą włoskie desery. Uwielbiane przez wszystkich tiramisu jeszcze kilka lat temu było wyzwaniem dla gospodyń domowych. Dziś takie desery, jak panna cota, czy zabaglione często przygotowywane są w Polce z okazji świąt, czy uroczystości rodzinnych .

Jak widać włoska kuchnia w polskiej wersji może być równie smaczna i pożywna. Wystarczy odrobina wyobraźni i chęci.


Przedrukowano z artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz